Poradní odbor hudební Ústeckého seniorátu ČCE

Brno, duben 2013

setkání se Zpěvníkovou komisí

V sobotu 13. dubna 2013 proběhlo ve sboru Brno-II setkání seniorátních důvěrníků se Zpěvníkovou komisí. Náš hudební odbor se bohužel setkání nemohl zúčastnit. I tak bychom zde rádi podali základní informace o stavu práce na zpěvníku a o záměrech zpěvníkové komise.

Zpěvníková komise se doposud nejvíce věnovala ®altáři. Notové zápisy žalmů jsou k dispozici na tomto odkazu. Komise se probírá množstvím hudebního materiálu z nejrůznějších zdrojů. Ze „starého“ zpěvníku se snaží zachovat to kvalitní a nosné, které souzní se současným vyznáním a současnou spiritualitou církve. U nových písní je snaha dát k dispozici nové písňové formy (např. responsoriální žalmy nebo lidové písně). Je těžké vyjít vstříc přáním mnohých členů církve, kteří chtějí omladit a osvěžit zpěvník, ovšem hlavně bez „novot“ a se zachováním co největšího počtu „starých dobrých hitů“. Jednotliví členové Zpěvníkové komise mají na mnohé věci dosti vyhraněné názory a společné hledání řešení se stává náročnou odbornou prací. K tomu ještě komise přihlíží k názorům širokého pléna církve, které se k ní dostávají mimo jiné prostřednictvím seniorátních důvěrníků.

Požádali jsme bratra Miloslava Esterleho o poskytnutí notových materiálů ze setkání. Najdete je na tomto odkazu. O zařazení české národní hymny se bude ještě jednat.