Poradní odbor hudební Ústeckého seniorátu ČCE

Louny

VIDEO na YouTube
vnitřek varhan při
jejich nedávné opravě,
hraje se dvouhlasá
invence od Bacha

Historie

V padesátých letech minulého století byly ze zrušeného kostela v Teplicích přestěhovány do Loun cenné romantické varhany. Postavil je v roce 1874 v Drážďanech saský varhanář Friedrich Nicolaus Jahn.

Skutečnou uměleckou cenu tohoto nástroje pak objevil pan Jiří Kocourek z Drážďan. Tento hudebník a badatel varhany našel, když se vydal po stopách starých záznamů. Na poslední chvíli pak zabránil zhroucení nástroje, které hrozilo kvůli dodatečně umístěné težké žaluziové skříni v horním stroji varhan.

Jeho laskavosti tím však nebylo konce, a tak od té doby pořádá v období Vánoc v lounském kostele varhanní koncerty pouze za dobrovolné vstupné. Součástí programu bývá i prohlídka varhan, do kterých lze díky jejich atypickému umístění nahlížet z unikátních pohledů (lze je téměř celé obejít dokola).

Dispozice a traktura

Po přestěhování do Loun byla dispozice varhan změněna podle dobové módy, aby se varhanům dodal větší lesk a silnější zvuk. Nově dodané rejstříky jsou však z velké části rozladěné a špatně použitelné při běžném hraní. Současná dispozice varhan je následující:

Dolní manuál (I):
Prinzipal 8 Fuß
Bordun 16 Fuß
Rohrflöte 8 Fuß
Quinte 3 Fuß
Akuta 4x 1'
Octave 4 Fuß
Salicional 8 Fuß
Gemshorn 4 Fuß
Octave 2 Fuß
Mixtur 4 fach
Horní manuál (II):
Dolkan 8 Fuß
Gedakt 8 Fuß
Sifflöte 1 Fuß
Cymbel 2 fach
Prinzipal 4 Fuß
Fugara 8 Fuß
Rohrflöte 4 Fuß
Flétna 2'
Sesquialter rep. 2 fach
Pedál (P):
Octavbas 8 Fuß
Violon 16 Fuß
Flétna špičatá 8'
Choralflöte 4 Fuß
Subbas 16 Fuß
Spojky:
Manual Coppel (I-II)
Pedal Coppel (P-I)

dolní stroj horní stroj

Varhany mají dva manuály. Dolní manuál ovládá dolní (hlavní) stroj, horní manuál pak horní stroj. Každý manuál má 53 kláves, tedy něco málo přes čtyři oktáy (C - e3). Rejstříky dolního stroje se zapínají vnějšími manubrii, rejstříky horního stroje vnitřními manubrii (těmi blíž k notovému pultu). Jsou rozlišené i barevně. K dispozici je pedál s celkem širokým výběrem rejstříků (od 16' po 4'). Vedle pedálu je nefunkční šlapka, která dříve sloužila k ovládání žaluziové skříně.

Traktura varhan je čistě mechanická. Cihlami zatížený měch je poháněn hlučným elektrickým ventilátorem. Při hraní (obvzlášt při pedálové hře na tišší rejstříky) je znatelně slyšet klapání traktury. Varhany neprošly od svého převozu do Loun žádnou generální opravou, jsou proto i přes péči bratra Kocourka ve velmi špatném stavu. Často v nich praskají staré kožené spojky a jsou v nich také navrtané některé kancely. I přesto však dále slouží svému účelu. Přibližně od Velikonoc do díkůvzdání se na ně hraje při bohoslužbách a příležitostně se také pořádají varhanní koncerty.

Přijďte si zahrát

Pokud byste si chtěli varhany prohlédnout, nebo si na ně i zahrát, můžete se na tom domluvit s bratrem farářem Pavelkou (Louny@evangnet.cz, tel. 415 652 618). Před hraním je velmi vhodné kontaktovat některého z místních varhaníků. Také je potřeba se zapsat do varhanního deníku, který je k dispozici na hracím stole.

Budoucnost varhan

Varhany by potřebovaly generální opravu za minimálně 4 miliony Kč. Co všechno by bylo vhodné udělat:

Zatím se v lounském sboru bohužel nenašel nikdo, kdo by měl dostatek času a sil pustit se do tak velkého projektu, jakým je oprava varhan.